Tanévnyitó Ünnepi Kari Tanácsülés és szövetségi díjak adományozása, 2015. szeptember 4.

A Nyugat-magyarországi Egyetemen (NYME) kezdték meg tanulmányaikat, ám már a Széchenyi István Egyetemtől kapják meg oklevelüket azok az első évfolyamos gazdászhallgatók, akik tegnap tettek fogadalmat a mosonmagyaróvári kar tanévnyitóján.

Köszönteni és egyben búcsúzni is jött. Ezt mondta dr. Náhlik András, az NYME rektorhelyettese a Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi kar tegnapi tanévnyitóján. Ezzel arra utalt, hogy a kar januártól a Széchenyi István Egyetemhez csatlakozik. A rektorhelyettes hozzátette: igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, minél fájdalommentesebben és korrekten menjen végbe az elválás.

A fenntartói döntés egyezett a kar szándékaival – hangsúlyozta a Kisalföldnek dr. Schmidt Rezső dékán. Ennek értelmében a jövő év elejétől a győri Széchenyi-egyetemhez csatlakozik a mosonmagyaróvári intézmény. A dékán szerint szerencsés ez az időpont, hiszen az elkövetkezendő négy hónap elég lesz arra, hogy felkészüljenek a változásra. Ezzel együtt lehetővé válik az is, hogy a 2016-ban induló képzéseket már a Széchenyi-egyetem keretein belül hirdessék meg.

A dékán elmondta: továbbra is indíthatják az agrár- és az élelmiszertudományi képzéseiket. Az elkövetkezendő három év felvételi létszáma alapján vizsgálja majd meg a fenntartó, hogy milyen irányba fejlesztik a képzések rendszerét. "Meghatározó lesz ez a három év" – fogalmazott a dékán. Mint mondta: ez az idő elegendő lesz arra, hogy bebizonyítsák, van létjogosultsága az agrárképzésnek Mosonmagyaróváron. Dr. Schmidt Rezső hangsúlyozta: az élelmiszerbiztonság megköveteli, hogy az élelmiszerlánc teljes hosszában a kiindulástól – azaz a növénytermesztéstől, állattenyésztéstől kezdve – egy kézben összpontosuljon a tudás. Ehhez pedig megvan a megfelelő bázis és felkészültség a mosonmagyaróvári karon.

A most kezdődött tanév hallgatói létszámáról dr. Szakál Pál oktatási dékánhelyettes a Kisalföldnek elmondta: országosan csökkent a felsőoktatásba felvett hallgatók létszáma, kevesebben adták be jelentkezésüket, mint a korábbi években. Ennek megfelelően az agrárképzésben is érezhető ez a csökkenés. Míg több intézményben negyedével kevesebb hallgatót vettek fel a korábbiaknál, addig a mosonmagyaróvári egyetemi karon kilencszázalékos volt a csökkenés. A szakmérnöki és doktori képzésekkel együtt közel háromszázan kezdik meg az első évfolyamot a karon. Nagy számban jelentkeztek a Felvidékről is az intézménybe. A dékánhelyettes kiemelte a karon most először induló vízgazdálkodási mesterszakot.

A dékánhelyettes hangsúlyozta: a kormányzat szándéka, hogy növeljék az agrár-felsőoktatásban a felvehető hallgatók létszámát. A mosonmagyaróvári intézménynek az új integrációban nagyobbak a lehetőségei speciális szakirányok indítására, amivel növelheti a hallgatói létszámot.

Az Óvári Gazdászok Szövetsége és az egyetemi kar az idei évben is díjakkal tüntette ki azon kiemelkedő életúttal rendelkező személyeket és önzetlen mecénás cégeket, akik és amelyek az Alma Mater hagyományainak kiemelkedő továbbvivői, Szövetségünk és karunk nagylelkű támogatói céljaink elérésében, tradícióink megtartásában. 2015-ben Wittmann Antal-díjat vehetett át Dr. Krász Ádám (1964) és Dr. Reisinger Péter (1967). Albert Kázmér-díjjal a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft.-t és a Lajta-Hanság Zrt.-t tüntette ki Szövetségünk. Az elismeréseket Bérci Balázs (2001) ügyvezető igazgató és Preiner József (1983) vezérigazgató vették át (az elhangozott laudációk a díjazottak neveire kattintva válnak olvashatóvá).

A tegnapi tanévnyitó ünnepi tanácsülésen adták át az egyetem által adományozható legmagasabb kitüntetést, a tiszteletbeli egyetemi doktor, "doctor honoris causa" címet dr. Ligetvári Ferenc professzornak, az MTA doktorának.

Forrás: kisalfold.hu

1. Képgaléria megjelenítéséért kattints ide!

2. Képgaléria megjelenítéséért kattints ide!