DPR kérdőívek

Kedves Hallgatónk!

E kérdőív kitöltésével Alma Materünket, a Széchenyi István Egyetemet támogatja abban a törekvésében, hogy képzéséről, szolgáltatásairól első kézből kaphasson képet. A Diplomás Pályakövetési Programnak kulcseleme a jelenlegi és egykori hallgatók tapasztalatainak összegyűjtése és hasznosítása annak érdekében, hogy e visszajelzések javíthassák mindazt az ismeret-készletet, amellyel intézményünk végzettjeit felruházza. A jövőben a pályakövetési célú megkeresések a hallgatók számára éves gyakorisággal, a végzettek számára tágabb időközönként, de ugyancsak ciklikusan ismétlődnek, ezzel támogatva intézményünk alkalmazkodását a képzés folyamatosan változó környezetéhez. Amennyiben kitölti e kérdőívet, Ön is hozzájárul az intézmény és az általa kiadott diplomák sikeresebbé tételéhez.

A mosonmagyaróvári Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar végzős hallgatói által kitöltött kérdőíveket a SZE MÉK Szaktanácsadó és Továbbképző Intézetében (Mosonmagyaróvár, Lucsony u. 2.) Réder Krisztina ügyvivő-szakértőnél kell aláíratni és lepecsételtetni hétfő, kedd vagy csütörtök 8.00 és 16.00 között.

Válaszait természetesen anonim módon kezeljük.

Válasszon az alábbiak közül:

Az Alma Mater - múlt

A Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar, illetve annak jogelődje a Magyaróvári Gazdasági Felsőbb Magántanintézet 1818-ban Magyaróváron alapított mezőgazdasági felsőoktatási intézmény. Európa - és talán a világ - első, folyamatosan működő agrár-felsőoktatási tanintézetének alapítása és megszervezése Albert Kázmér szász–tescheni herceg és Denglázi Wittmann Antal lovag reformkori tudós mezőgazdász nevéhez fűződik. Az intézmény 1818-tól Magyaróvári Gazdasági Felsőbb Magántanintézet (1818-1850) néven működött, Albert Kázmér szász–tescheni herceg hatalmas – a mai Magyarország, Ausztria, Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Horvátország területére is kiterjedő – birtokai számára képzett kiváló elméleti és gyakorlati tudással felvértezett mezőgazdászokat. Az iskola elnevezése ellenére minden tanulni vágyó fiatal előtt nyitva állt. Az oktatás nyelve kezdetben latin, majd – mint az ország hivatalos nyelve – a német volt. Ezt a korszakot az 1848-49-es forradalom és szabadságharc zárja, amelyben fontos részt vállaltak az intézmény hallgatói is.

A jogelőd intézmény néhány évtized alatt magas presztízst vívott ki magának az ország életében. Ennek, és kiemelt stratégiai szerepének köszönhetően 1850-ben megszűnt magániskolai jellege: Magyaróvári Császári és Királyi Gazdasági Felsőbb Tanintézet (1850-1869) néven az intézmény minisztériumi (császári) kezelés alá került. Magyaróvár így a 35 milliós Habsburg Birodalom egyetlen agrár-felsőoktatási tanintézeteként működött, kihatva egész Közép-Európa mezőgazdaságára és annak fejlődésére.

A kiegyezést követően, 1869-től Magyaróvári Magyar Királyi Gazdasági Felsőbb Tanintézet (1869-1874) elnevezéssel funkcionált az iskola, ekkor kezdődött meg a magyar tannyelv bevezetése. Az oktatás párhuzamosan két évfolyamon, egy magyar és egy német nyelvű tanszakon folyt a nagyszámú külföldi hallgató okán. Nemzetközi elismertségét jelezte, hogy Európa szinte minden országából – Franciaországtól kezdve az egykori német és osztrák tartományokon át egészen Törökországgal bezárólag – a kontinens minden sarkából érkeztek hallgatók Magyaróvárra. (Az ELTE és az MTA közös kiadványa szerint Magyaróvár az előkelő harmadik helyet foglalja el az 1919-ig Magyarországon tanulmányokat folytató külföldi diákok létszámát tekintve.) Magyaróvár tudományos téren betöltött vezető szerepét illusztrálja a századfordulón megrendezett párizsi világkiállítás is, ahonnét az un. „Óvári Nagy Tanári Kar” tagjai – köztük Cserháti, Kosutány, Linhart és Thallmayer – hét aranyéremmel tértek haza, nem beszélve a további elismerésekről. Óvár magyar minisztériumi kezelés alá kerülésével a Lajtán túli osztrák szakoktatásnak is szüksége volt egy kifejezetten felsőfokú képzést nyújtó agrár-szakoktatási intézményre. Így, 1872-ben a magyaróvári Alma Materből vált ki a bécsi mezőgazdasági főiskola (Universität für Bodenkultur, Wien, röviden BOKU – vagy nemzetközi nevén University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna), amely a mai napig anyaintézményeként tartja számon a mosonmagyaróvári egyetemi kart. Az osztrák mezőgazdasági felsőoktatás számára Óvár négy hírneves rektort is adott, köztük a szója európai meghonosítóját, Haberlandt Frigyest, illtetve Hecke Vencelt – az európai agrár-közgazdaságtan egyik kiválóságát –, Schwackhöfer Ferencet – akinek jelenleg is nevét viseli Ausztria első számú biotechnológiai és élelmiszeripari díja, illetve a bécsi egyetem egyik épületkomplexuma – valamint Sedlmayr Ernőt, az Osztrák-Magyar Monarchia egyik legkiválóbb mezőgazdászát.

Az időközben alapított hasonló magyar intézetek mellett (Keszthely – 1865; Debrecen – 1868; Kolozsvár – 1869, majd Kassa – 1875) elsőként emelték akadémiai rangra a magyaróvári kar jogelődjét 1874-ben. Hivatalos elnevezése Magyaróvári Magyar Királyi Gazdasági Akadémia (1874-1942) lett, amely Magyarország egyetlen agrár-felsőoktatási tanintézete volt egészen 1906-ig. 1884-ben a német nyelvű évfolyamok megszüntetésével lezárult a két tannyelvű képzés a tanintézetben, azóta az oktatás hivatalos nyelve kizárólag a magyar – ennek ellenére továbbra is számos külföldi hallgató látogatta az iskolát. Az Akadémia mellett a századforduló időszakában létesülő, gomba módra szaporodó különböző kutatóintézetek - Meteorológiai Állomás (1840); M. kir. Eszköz- és Gépkísérleti Állomás (1869); M. kir. Vegykísérleti Állomás (1872); M. kir Vetőmagvizsgáló Állomás (1878); M. kir. Növénytermelési Kísérleti Állomás (1891); Állatgyógyászati Állomás (1891); M. kir. Növényélet- és Kórtani Állomás (1897); M. kir. Tejkísérleti Állomás (1903); Országos m. kir. Növénynemesítõ Intézet (1909) karöltve a Gazdasági (Szak)tanácsadó Bizottsággal - jelentették a mai magyar agrárkutatás igazi megindulását, így Magyaróvár „a hazai mezőgazdasági tudományos kutatás bölcsőjévé”, igazi fellegvárává vált. A kutatóhelyek jogutódjai közül a mai napig városunkban található az 1903-ban létrehozott Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet – a híres Óvári és Pannónia sajtok szülőhelye, Európa egyik első ilyen jellegű intézménye. A soha nem látott fejlődés következtében adták át 1912-ben az akadémia új, valamint a következő évben az Országos Növénynemesítő Intézet épületét is, amelyet még Cserháti Sándor alapított 1909-ben, illetve a szintén kiváló tudós, Grábner Emil vezetett hosszú időn át (A mai „B” és „C” épületek).

A trianoni békediktátum, illetve az I. világháborút követő vészterhes időszak alatt az intézménynek lehetőségeihez mérten sikerült megőrizni vezető pozícióját és presztízsét. 1919-ben, ugyan csak átmeneti jelleggel, még Főiskola elnevezést is kapott az amúgy is felsőfokú szakképesítést adó Gazdasági Akadémia. A kisváros életében érdekes színfoltként tűntek fel az 1920-as években a török nemzetiségű hallgatók, mivel Kemal Atatürk, a modern Törökország atyja, a török agrárium korszerűsítéséhez itt képeztetett szakembereket országa mezőgazdaságának vezetésére. Az említett trianoni békediktátum ellen fegyvert fogó, az I. Felkelő Hadsereg 110-120 magyaróvári gazdászából álló csoportja („Ronygyos Gárda”) alakulatának legerősebb rohamzászlóaljaként kiemelkedően fontos szerepet játszott Sopron és környékének visszacsatolásában a Nyugat-magyarországi Felkelésben. Közülük, és a két világháborúban részt vettek közül sajnos nagyon sokan nem tértek vissza a harcmezőkről. Számukra állít mementót többek közt az 1937-ben átadott, és a közelmúltban az Óvári Gazdászok Szövetsége által felújított emlékmű is, illetve szintén a Szövetség támogatásával kaptak emléktáblát a Sopron visszaszerzéséért harcoló rohamzászlóalj elesettjei is.

Alapításának 125. évében, az 1942. évi tanévet Mosonmagyaróvári Mezőgazdasági Főiskola (1942-1945) elnevezéssel kezdte meg a tanintézet. A hazai szakoktatás fehér hollójaként, egészen ezen időszakig Európa-szerte elismert és elfogadott volt a Magyaróvárott szerzett képesítés. (A magyaróvári diploma sokáig azon kevés hazai oklevelek közé tartozott, amelyet különbözeti vizsga nélkül Nyugat-Európa számos országában elfogadtak.) A II. világháborút követő központosításnak köszönhetően a frissen létrehozott Magyar Agrártudományi Egyetem Mosonmagyaróvári Osztálya (1945-1949) néven egyetemi képzést nyújtott az Alma Mater. A kommunista hatalomátvétel után működését ideiglenes felfüggesztették.

1954-ben az újjászervezett egyetemi jellegű intézmény Mosonmagyaróvári Mezőgazdasági Akadémia (1954-1962) néven kezdte meg tevékenységét a magyaróvári tradícióknak megfelelően. E korszakban következett be a tanintézet történelmének legszomorúbb és leggyászosabb napja: 1956. október 26. A helyi ellenállás élére állva, az akadémia hallgatói kulcsfontosságú szerepet játszottak a forradalmi eseményekben, amelyek aztán a fegyvertelen tömegre leadott véres sortűzbe torkolltak, rengeteg vértanút és sérültet áldozva a szabadságharc oltárán az egyetemisták és a városlakók soraiból egyaránt.

1962-ben az egyetemi jellegű Mezőgazdasági Akadémia nevét Mosonmagyaróvári Agrártudományi Főiskolára (1962-1970), majd Agrártudományi Egyetem Mosonmagyaróvári Mezőgazdaságtudományi Karára (1970-1989) változtatták. A rendszerváltozás környéki integrációk során az Alma Mater elnevezése többször is módosult: előbb a Pannon Agrártudományi Egyetem Mezőgazdaságtudományi Kar (1989-1999), majd a Nyugat-Magyarországi Egyetem Mezőgazdaságtudományi Kar, később a Nyugat-magyarországi Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar elnevezés alatt működött. A 2016. január 1-én hatályba lépett legutóbbi egyetemi integráció során - a győri egyetemhez csatlakozva - a Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar nevet kapta, majd 2022. augusztus 1-én az alapító főherceg halálának 200. évfordulóján felvette a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar elnevezést. A névváltoztatások ellenére az Alma Mater jelenleg is a nagy elődök emlékéhez méltóan, de a mai kor követelményeinek teljes egészében megfelelve képzi történelmének immár nyolcadik-kilencedik nemzedékét, tovább öregbítve tanintézetünk több mint két évszázados hírnevét.

 

Díszokleveleseink

A Széchenyi István Egyetem Szervezeti és Működési Szabályzata szerint az egyetem arany-, gyémánt, vas, rubin, gránit díszoklevelet adományozhat annak, aki oklevelét és doktori oklevelét 50, 60, 65, 70, 75 éve szerezte, magatartása közmegbecsülésre méltó, megfelel az egyetem Szervezeti és Működési Szabályzatában foglalt követelményeknek és a Széchenyi István Egyetem (jogelőd intézményei) hírnevét öregbítette.

Karunk nemes hagyománya, hogy a tanévnyitó ünnepség keretében kerülnek átadásra ezen oklevelek. Az Óvári Gazdászok Szövetsége ezen a fórumon is szeretne tisztelegni azon bölcs gazdászok előtt, akik életútjukkal példaként szolgálhatnak mindannyiunk számára. Az elmúlt évek folyamán tradícióvá vált, hogy a díszokleveles évfolyamok elkészítik jubileumi kiadványaikat. Honlapunk ezen menüpontjában szeretnénk közkinccsé és elérhetővé tenni az Alma Mater díszokleveleseinek évkönyveit - a rendelkezésünkre bocsájtott példányokért pedig ezúton is szeretnénk hálánkat kifejezni az évfolyamok számára!

1954-1957 - Jubileumi kiadvány 2007
(Forrás: Dr. Réti József)

1956-1960 - Jubileumi kiadvány 2010
(Forrás: Dr. Mihalcsik János)

1957-1961 - Jubileumi kiadvány 2011
(Forrás: Dr. Nagy Frigyes)

1958-1962 - Jubileumi kiadvány 2012
(Forrás: Dr. Tenk Antal)

1959-1963 - Jubileumi kiadvány 2013
(Forrás: Dr. Gundel János)

 

 

Az Alma Mater - jelen

A Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar, illetve annak jogelődje a Magyaróvári Gazdasági Felsőbb Magántanintézet 1818-ban Magyaróváron alapított mezőgazdasági felsőoktatási intézmény. Európa - és talán a világ - első, folyamatosan működő agrár-felsőoktatási tanintézete múltjához méltóan, de a mai kor követelményeinek teljes egészében megfelelve képzi történelmének immár nyolcadik-kilencedik nemzedékét, tovább öregbítve tanintézetünk több mint két évszázados hírnevét.

Az intézmény munkájára jellemző a több szakos, az élelmiszergazdaságot jól átfogó képzési rendszer működtetése. A magas szintű elméleti képzés mellett fontos szerepet játszik a gyakorlati ismeretek elsajátíttatása laboratóriumokban és üzemi körülmények között. Ezt a célt szolgálja a kiterjedt nemzetközi kapcsolatokra épülő külföldi farmgyakorlat rendszer is. Ennek keretében a hallgatók Európa számos országába, utazhatnak 3-6 hónapos farmgyakorlatra, amely kiválóan szolgálja szakmai látókörük bővítését és a nyelvgyakorlást.

Az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar:
- első a felsőoktatási rangsorban az agrárképzéssel foglalkozó intézmények között a minősített oktatók aránya alapján,
- lehetővé teszi a külföldi részképzésben és gyakorlatokon való részvételt,
- speciális nyelvi és szakirányú képzéseket biztosít,
- átjárhatóságot biztosít a szakok között, amely a párhuzamos képzés lehetőségét segíti,
- hallgatói bekapcsolódhatnak az oktatásba és a kutatásba,
- az országos átlagot meghaladó kollégiumi elhelyezési lehetőséget (első évfolyamosok 100%-os elhelyezése), széles körű sportolási és kulturális lehetőségeket biztosít,
- hallgatóinak mesterképzési szakokon, valamint doktori iskolákban és szakirányú továbbképzésekben kínál továbbtanulási lehetőségeket.

Az egyetemi karról, képzéseiről bővebb információ ide kattintva érhető el!

Mintagazdaságok

A Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karának Mintagazdaságai

A Mintagazdasági Hálózat létrehozásáról a hazai agrár-felsőoktatási intézmények közül a magyaróvári Alma Mater elsőként hozott döntést 2000-ben. Az ekkor elfogadott "Mintagazdasági Alapszabály" úgy fogalmaz, hogy „A Kar mintagazdasága lehet minden olyan gazdálkodási (termelési) egység (pl. családi gazdaság, gazdasági társaság stb.), amelyik együttes tevékenysége (nem utolsó sorban gazdálkodási eredményei) révén például szolgálhat a régió többi, hasonló tevékenységet folytató gazdálkodó egységének.”

A mintagazdasági rendszer kialakításának célja a meglévő tangazdasági intézményrendszer oktatási tevékenységének kiegészítése a speciális mezőgazdasági-, élelmiszeripari tevékenységeket bemutató gazdasági egységekkel úgy, hogy azok feladatai között szerepeljen a hallgatók oktatásán, gyakoroltatásán túl a szaktanácsadási tevékenység támogatása, az elméletben és gyakorlatban képződő új kutatási eredmények közvetítésével. (Forrás: SZE MÉK Szaktanácsadó és Továbbképző Intézet - külön köszönet a tartalmak közlésének engedélyezéséért!)

A Mintagazdasági Hálózatnak jelenleg több mint ötven - az alábbiakban felsorolt - tagja van, amelyekről bővebb információval a Mintagazdaságok jubileumi évkönyve (2000-2010) c. kiadvány, illetve a SZE MÉK Szaktanácsadó és Továbbképző Intézetének honlapja szolgál.

 


Ádám család lovastanyája (2010)
Rajka
Lósport, lótenyésztés
www.adamcsaladlovastanya.hu


Agro-Trió Kft. (2001)
Jánossomorja
Export-vetőmagtermesztés és műszaki szolgáltatás


Babarczi Szőlőbirtok és Pincészet (2009)
Győrújbarát 
Szőlőtermesztés, borászat
www.babarczipince.hu


Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft. (2002)
Bábolna 
Lótenyésztés, agroturizmus, (lovasturizmus, vadgazdálkodás, falusi vendégfogadás, stb.)
www.babolnamenes.hu


Bertalan Imre (2012)
Püski
Méhészet


Bosits András (2008)
Szombathely 
Növénytermesztés, állattenyésztés


CANKÓ-2000 Kft. (2003)
Bogyoszló 
Növénytermesztés, állattenyésztés


CERES Sütőipari Kft. (2002)
Győr 
Élelmiszeripar (sütőipar)
www.ceressuto.hu


Cserpes Sajtműhely (2010)
Kapuvár
Tejfeldolgozás, tejtermékgyártás
www.cserpessajtmuhely.hu


Dobszai Zoltán (2010)
Soltvadkert 
Gyümölcstermesztés (bodza); falusi turizmus


DUNA Takarékszövetkezet (2008)
Halászi  
Pénzügyi tevékenység
www.dunatakarek.hu


Dunavölgye Zrt. (2002)
Naszály 
Növénytermesztés, állattenyésztés (sertés, juh), mg. szolgáltatás


Előre Halászati Termelőszövetkezet (2010)
Kisbajcs 
Haltenyésztés, halászat, halfeldolgozás
www.bajcshal.hu


Farkas Mezőgazdasági Kft. (2009)
Kaposvár 
Gabonaféle, hüvelyes növény, olajos mag termesztése


Fazekas Kft. (Kálnoki Pékség) (2008)
Máriakálnok 
Élelmiszeripar (sütőipar)


Fényes Pincészet (2009)
Sopron 
Szőlőtermesztés, borászat
www.fenyespince.hu


Funkció Kft. (Darnó-Hús) (2011)
Darnózseli
Húsipari termékek előállítása
www.darno-hus.hu


Geredy Péter (2010)
Ballószög
Növénytermesztés, biogazdálkodás


Gróf Gyula (2002)
Pápateszér 
Lótenyésztés


GSD Agrárprodukt Kft. (2010)
Zsira
Mezőgazdasági termény előállítás
www.betacenter.hu


Győri Likőrgyár Zrt. (2011)
Győr
Szeszes italok előállítása és palackozása
www.gyorilikor.hu


Hipp Kft. (2004)
Hanságliget 
Bébiétel gyártás, konzervipar
www.hipp.hu


Horváth István (2004)
Maglóca 
Sertéstartás


IKR ZRt. (2002)
Bábolna 
Növény termesztés integrálása, mezőgazdasági gépek forgalmazása, inputanyag gyártás és forgalmazás
http://ikr-wp.studioesztetika.hu


Imár Kereskedelmi és Állattenyésztő Bt. (2013)
Balatonalmádi
Állattenyésztés és növénytermesztés
http://mjksz.hu/arutermelo/imar-bt


Kaiser Food Élelmiszeripari Kft. (2003)
Abda 
Húsipar
www.kaiser.hu


Kujáni Kft. (2009)
Kecskemét 
Mezőgazdaság, szaktanácsadás, falusi turizmus
www.kujani.hu


LAJTA HANSÁG ZRt. (2002)
Mosonmagyaróvár 
Növénytermesztés, állattenyésztés, vadgazdálkodás
www.mezort.hu/lajtaceg.html


LAJTA-MAG Kft. (2001)
Mosonmagyaróvár 
Vetőmag (aprómag) előállítás
www.lajtamag.hu


Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft. (2012)
Mosonmagyaróvár
Tejgazdasági kutatás
www.mtki.hu


Major Béla (2004)
Győr 
Szarvasmarha tenyésztés, tejtermelés


Makay Kereskedelmi Kft. (2013)
Dunakiliti
Állattenyésztés, lovassportok és falusi turizmus
http://makayhorse.com


Megyer Agro Kft. (2011)
Győr
Precíziós gazdálkodás


Mentes György (2000)
Sopronkövesd 
Szántóföldi növénytermesztés


Nagy Gyula (2010)
Rábacsécsény 
Sertéstenyésztés


Németh Csaba (2000)
Rábaszentmihály 
Szántóföldi növénytermesztés és mezőgazdasági szolgáltatási tevékenységek


Németh István (Rábcakapi Biokertészet)) (2000)
Rábcakapi 
Ökológiai (bio) rendszerű gazdálkodás
http://biokerteszet.com


NORMA Kft. (2008)
Oszkó 
Növénytermesztés, gyümölcstermelés, pálinkafőzés és palackozás


ÓVÁRTEJ ZRt. (2014)
Mosonmagyaróvár
Élelmiszeripar, tejtermék gyártás
www.ovartej.hu


Pannon Pulyka Mg. Kft. (2009)
Sárvár 
Mezőgazdaság, baromfitenyésztés, takarmánygyártás


Petőfi Mg. Szövetkezet (2001)
Ostffyasszonyfa 
Szarvasmarhatartás (tejtermelő tehenészet, húsmarhatartás)
www.offamgsz.hu


Proteus Gold Kft. (Lipóti Pékség) (2009)
Lipót
Élelmiszeripar, pékség
www.lipotipekseg.hu


Ráczné Gyalog Stefánia (2012)
Ják
Szarvasmarha és sertéstenyésztés


Raiffeisen Bank (2009)
Mosonmagyaróvár  
Pénzügyi tevékenység
www.raiffeisen.hu


Rajka és Vidéke Takarékszövetkezet (2008)
Rajka 
Pénzügyi tevékenység
www.rajkaitakarek.hu


Répcevölgye 2001 Kft. (2008)
Chernelházadamonya 
Növénytermesztés, állattenyésztés, kutyatáp-előállítás
www.repcevolgye.hu


Sárvári Mezőgazdasági ZRt. (2002)
Sárvár 
Növénytermesztés, állattenyésztés, mg. szolgáltatás
www.mezort.hu/sarvarceg.html


SOLUM ZRt. (2002)
Komárom 
Növénytermesztés, állattenyésztés, mg. szolgáltatás
www.solum.hu


SOP-VIN Kft. (Lővér Pince) (2001)
Sopron 
Szőlészet, borászat a Soproni borvidéken (technológia, finanszírozás, marketing, stb.)
www.loverpince.hu


Synlab Umweltinstitut Ungarn Kft. (2011)
Mosonmagyaróvár
talaj-, növény-, és környezetvédelmi vizsgálatok
www.uis.hu


SZELLE LOVASUDVAR (2001)
Dunasziget 
Agroturizmus (falusi vendéglátás, lovas turizmus, stb.)
www.szellelovasudvar.hu


SZEMES MŰVEK Kft. (2001)
Jánossomorja 
Gabonatermelés integrálása, vetőmag előállítás, takarmánygyártási tevékenységek
www.szemesmuvek.eurofarm.hu


Szigetközi Kecskefarm (2009)
Mosonmagyaróvár 
Kecsketartás, kecsketej és tejtermékek, falusi turizmus


Szöllősi Pincészet Termelő és Kereskedelmi Kft. (2003)
Neszmély 
Szőlőtermesztés, borászat
www.szollosipinceszet.hu


Takarmányfuvarozási és Baromfitenyésztő Kft. (2001)
Újkér 
Pecsenyepulyka- és broilercsirke előállítás


TEBIKE Kft. (2014)
Győr 
Tejfeldolgozás, tejtermék gyártás
www.tebike.hu


TÓGAZDA Halászati ZRt. (2003)
Százhalombatta 
Halgazdálkodás, halászat


Wanger Kft. (2003)
Komárom 
Csincsillatenyésztés, szőrmekikészítés
www.wanger.hu


Zala-Feed Kft. (2008)
Zalaegerszeg 
Takarmánygyártás, forgalmazás


ZALAGRÁR Kft. (2008)
Pókaszepetk 
Növénytermesztés, gyümölcstermesztés
www.zalagrar.hu


Winzerkeller - ZANTHO GmbH (2009)
Andau, Ausztria
Szőlőtermesztés, borászat
www.zantho.net